
exteriér
Ovzdušie
Čistý vzduch nie je samozrejmosťou a pritom je to kľúčovým faktorom určujúcim kvalitu života v meste. Vegetačné fasády prispievajú k čistejšiemu mestskému ovzdušiu. Množstvo CO2 a prachové častice sú hlavnými faktormi spôsobujúcimi zlú kvalitu vzduchu.
Rastliny vysadené vo vegetačných fasádach vyparovaním vody z listov dokážu naviazať prachové častice, taktiež z ovzdušia odstraňujú CO2. 1 m2 vegetačnej fasády pohltí z ovzdušia 2,3 kg CO2 za rok a výmenou za to vyprodukuje 1,7 kg kyslíka.
Mikroklíma
Letné teploty sa v mestskom prostredí v posledných rokoch stali takmer neznesiteľnými. Nezriedka v uliciach siahajú až ku 40 °C. Efekt tepelného ostrova, kedy sa mesto v lete zahrieva omnoho výraznejšie ako okolitá krajina, je ďalším z neduhov mestského prostredia, ktorý zelené fasády dokážu zmierniť.
Rastliny absorbujú 50 % slnečného žiarenia a 30 % odrazia, a týmto spôsobom pomáhajú vytvárať príjemnejšiu a chladnejšiu klímu v uliciach. Celkovo môžu znížiť teplotu až o 3 °C. Prínos zelene na fasáde budovy sa tým nekončí a pre vnútorné priestory budov prináša až 33 %-né zníženie spotreby energie potrebnej na klimatizáciu.
ochladzuju okolite ovzdusie, zvysuju vlhkost vzduchu a znizuju jeho prasnost, znizuju prestup tepla cez obvodovy plast a tym znizuju potrebu chladenia v budovach resp.znizuju naklady na vyrobu chladu z chladnejsieho vzduchu
Voda
Manažment dažďovej vody
Biodiverzita
Mestá boli stvorené pre život človeka a nie sú veľmi hostinným prostredím pre živočíchy. Niektoré druhy sa síce mestskému prostrediu prispôsobili, no mnohé nie. Živočíšnych druhov je v meste naozaj málo, či už kvôli znečistenému vzduchu, nedostatku zelene alebo z ďalších dôvodov. To so sebou prináša niekoľko problémov.
Rastliny nie sú opelené, škodlivé druhy hmyzu prichádzajú o svojho predátora a premnožia, ... Spoločenstvá rastlín v zelených fasádach podporujú prirodzený výskyt vtákov, motýľov a iného hmyzu obzvlášť v husto urbanizovanom prostredí. V zimnom období im taktiež poskytujú možnosť prezimovať.
Energia
energetická bilancia budov
Hluk
Najväčším zdrojom hluku v mestách je jednoznačne doprava. Od hladkých a nečlenených fasád budov sa zvuk jednoducho odrazí bez zníženia jeho intenzity. Rastliny pomocou veľkej plochy svojich listov a stoniek dokážu zvukovú energiu jednak pohltiť, ale i rozptýliť do okolia. Vytváraním jemných zvukov z pohybujúcich sa listov zároveň hluk mesta dokážu príjemne maskovať.
Vegetačné fasády fungujú ako zvuková bariéra, a tým znižujú množstvo hluku prenikajúceho z ulíc do interiéru budovy.
Estetika
Plochy zelene majú pozitívny vplyv na sociálnu súdržnosť a posilňujú susedské vzťahy. Stávajú sa prirodzenými centrami komunitného života. Lokality bohaté na zeleň zmierňujú v ľuďoch agresivitu, sklony k násiliu a vandalizmu.
Nehovoriac o tom, že fasáda porastená zeleňou je pre graffiti absolútne nepoužiteľná. Rastliny majú pozitívny vplyv na našu myseľ, redukujú stres a celkovo sa premietajú do vyššej spokojnosti ľudí. Preto cez víkendy tak radi unikáme z mesta na vidiek alebo trávime čas v našej záhrade či už prácou alebo len tak leňošením. Zelenšie ulice robia šťastnejších a spokojnejších ľudí.
Životnosť
Životnosť každého fasádneho obkladu je podmiená vplyvmi okolitého prostredia ako sú UV žiarenie, striedanie vysokých a nízkych teplôt, sacia sila vetra a podobne.
Zelené fasády ako forma prevetrávanej fasády ponúkajú ochranu proti slnku, dažďu, vetru a teplotným výkyvom, a tým predlžujú životnosť podkladových izolačných vrstiev a nepriamo i samotnej konštrukcie budovy.
interiér
Ovzdušie
Superorganizmus
Rastliny sú navzájom prepojené koreňmi vďaka mykorhíze
Biodiverzita
Veľká rozmanitosť druhov zabezpečuje zvýšenú odolnosť rastlín a celkovú stabilitu systému
Ekonomika
Nízke nároky na spotrebu čerpadla, najnovšie LED technológie osvetlenia
Psychohygiena
Click here and start typing. In ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum.
Konštrukcia
Ľahká konštrucia hrúbky len 5 cm, unikátny systém šitia hydroponických vrstiev, šité na Slovensku